avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cer daune morale in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cer daune morale in instanta

In ce conditi si cat se plateste taxa de timbru atunci cand cer sa mi-se plateasca daunemorale.
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 22:59, 28 Decembrie 2009
La ce conditii va referiti?
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2009
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Valoarea taxei de timbru este variabila, si se calculeaza raportat la daunele solicitate. Daca ne spuneti care sunt pretentiile dvs va spunem si cat este valoarea taxei de timbru.
In orice caz plata taxei de timbru este obligatorie daca cereti daune morale. Si se taxeaza in functie de valoarea daunelor solicitate!B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt taxele judiciare de timbru pentru daunele materiale și morale? Decebal58 Decebal58 Daca se solicita, daune morale si materiale, se plateste vreo taxa? Care este valoarea acesteia? (vezi toată discuția)
Taxa de timbru Edelstein Edelstein Buna ziua! In urma cu o luna am fost accidentat in trafic de o cucoana, pasagera intr-o masina. A deschis portiera fara sa se asigure si m-a accidentat, eu ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru FLORYS77 FLORYS77 Cand se plateste Taxa ? Cum se calculeaza suma din care se deduce taxa, suma prejudiciului, se adauga si suma daunelor morale ?? Cei care cer daune ... (vezi toată discuția)