Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... - un angajat are o vechime în muncă de peste 15 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

- un angajat are o vechime în muncă de peste 15 ani la data ...

câte zile de concediu de odihnă - va avea un angajat are o vechime în muncă de peste 15 ani la data începerii concediului de odihnă ? dacă cei 15 ani i-a împlinit la data de 11.11.2020 ?

- în CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ,
durata minimă efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte pentru fiecare salariat,
în funcţie de vechimea în muncă astfel:
c) pentru o vechime intre 10-15 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) – 25 de zile lucrătoare;
d) pentru o vechime între 15-20 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) – 26 de zile lucrătoare;
(8) Concediile de odihnă de la alin. (7), se suplimentează cu câte o zi pentru o vechime în institutie
între 3 - 5 ani de vechime, cu 2 zile pentru o vechime în institutie între 5 -10 ani

CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ /20.06.2018
Prezentul contract colectiv de muncă, încheiat în 3 exemplare, îşi produce efectele începând cu data înregistrării la ITM = 28.06.2018

oanaportar, utilizator
Care este data inceperii CO?
- data începerii CO va fi data de 21.12.2020.
oanaportar, utilizator
26 de zile lucrătoare
Vă mulțumim frumos pentru răspuns !