avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... - un angajat are o vechime în muncă de peste 15 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

- un angajat are o vechime în muncă de peste 15 ani la data ...

câte zile de concediu de odihnă - va avea un angajat are o vechime în muncă de peste 15 ani la data începerii concediului de odihnă ? dacă cei 15 ani i-a împlinit la data de 11.11.2020 ?

- în CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ,
durata minimă efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte pentru fiecare salariat,
în funcţie de vechimea în muncă astfel:
c) pentru o vechime intre 10-15 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) – 25 de zile lucrătoare;
d) pentru o vechime între 15-20 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) – 26 de zile lucrătoare;
(8) Concediile de odihnă de la alin. (7), se suplimentează cu câte o zi pentru o vechime în institutie
între 3 - 5 ani de vechime, cu 2 zile pentru o vechime în institutie între 5 -10 ani

CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ /20.06.2018
Prezentul contract colectiv de muncă, încheiat în 3 exemplare, îşi produce efectele începând cu data înregistrării la ITM = 28.06.2018

Ultima modificare: Miercuri, 16 Decembrie 2020
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 08:06, 18 Decembrie 2020
Care este data inceperii CO?
- data începerii CO va fi data de 21.12.2020.
Ultima modificare: Joi, 17 Decembrie 2020
oanaportar, utilizator
26 de zile lucrătoare
Vă mulțumim frumos pentru răspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cate zile de concediu de odihna se vor acorda ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns privind urmatoarea situatie: - la data de 28.06.2018 s-a inregistrat la ITM un Contract colectiv de munca - ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu globulet globulet Sunt asistenta medicala la un spital de stat din BUCURESTI.Pe 1 oct.2009 fac 10 ani de cand lucrez.Odata cu marirea sporului de vechime (15%) nu trebuie sa mi ... (vezi toată discuția)
Buna seara. lucrez in sanatate. am o vechime de 35 de ani de ... balanta05 balanta05 Buna seara. Lucrez in sanatate. Am o vechime de 35 de ani de muncă. Azi am aflat ca la cele 25 de zile co se mai adaugă 7 zile (ce vor rămâne permanent) ... (vezi toată discuția)