avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul pensie salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul pensie salariu

Un doctor militar pensionat , cu pensie in cuantum de 1750 lei , poate sa lucreze cu contract de colaborare la Serviciul de Ambulanta(Garzi)? salariul mediu brut pe tara=1693.
Daca se incheie contract de colaborare intra sub incidenta legii 329 din 2009?
Cel mai recent răspuns: zzenovia , utilizator 12:38, 29 Decembrie 2009
1. Persoanele pot cumula pensia cu veniturile salariale numai in situatia in care pensia neta are un cuantum mai mic sau egal cu salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat stabilit anual prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Pentru anul 2009, salariul mediu brut este de 1693 lei.
2. contractul de colaborare nu intra sub incidenta Legii 329/2009.
Conform OUG 115/2004 , cu modificarile si completarile ulterioare, se incheie contract individual de munca in timp partial cu medicii care efectueaza serviciu de garda , nu contract de colaborare .
Studiati , de asemeni prevederile Legii nr.330- legea salarizarii unitare , Anexa II art.6 alin (5) si vedeti ca si de la 01.01.2010 tot contract individual de munca in timp partial se incheie cu medicii care nu au contract de munca cu unitatea care organizeaza serviciul de garda ,
In concluzie, medicul pensionar militar, trebuie sa opteze pentru pensie ori veniturile rezultate din exercitarea contr.individual de munca in timp partial .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie*salariu ioananecula ioananecula Referitor la legea 329/2009 am si eu o nelamurire in sensul:un pensionar , fost cadru militar, cu pensie partial-anticipata, in valoare neta de 1100 ,poate ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate grad iii beatryce beatryce Sunt salariat bugetar pana la 31 Decembrie 2009 .Din data de 01.01.2010 am primit decizie de pensionare gradul III. Mentionez ca decembrie este ultima luna ... (vezi toată discuția)
Cumulul pensiei cu salariul de la stat me-alina me-alina conform L 329/2009 cumulul pensiei nete si a salariului (banuiesc tot net) nu trebuie sa depaseasca salariul mediu brut, care reprezinta 1695 lei. In acest ... (vezi toată discuția)