Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, in iunie 2020 am primit infiintare de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, in iunie 2020 am primit infiintare de poprire pe ...

Buna seara, in iunie 2020 am primit infiintare de poprire pe salariu pentru un credit la care am fost garant si creditul nu a fost platit. Executarea silita este pe suma de 10000 euro. Din iunie, mi se retin bani din salariu. Acum am primit o somatie de la executorul judecatoresc sa platesc suma de 19000 euro pentru ca "banca a solicitat actualizarea creantei stabilite prin titlu executoriu , respectiv continuarea executarii silite impotriva debitoruluipentru recuperarea sumei de 19000, reprezentand debit principal, dobanzi si penalitati aferente creditului acordat". Este legal acest lucru? Daca in hotararea judecatoreasca s-a stabilit ca trebuie sa platesc 10000 euro ( debit si cheltuieli de executare), de ce acum in somatie suma s-a dublat? Daca nu este legal, cum se poate ataca? Multumesc pentru raspuns.
Executorul poate actualiza debitul la cererea creditorului. Incercati sa apelati la un avocat si sa vedeti daca sunt corecte calculele si daca suma actualizata reflecta realitatea. Orice incheiere a executorului poate fi atacata in termen de 15 zile cu contestatie.