Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, stie cineva cum se cauta jurisprudenta si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, stie cineva cum se cauta jurisprudenta si doctrina ...

Buna ziua, stie cineva cum se cauta jurisprudenta si doctrina in romana?

Multumesc mult.
jurisprudenta.com
rolii.ro
Va multumesc mult. As mai avea o intrebare. Articolul 378 din codul penal (abandonul de familie) se poate aplica si abandonului de copil? Intreb acest lucru deoarece nu exista in codul penal nici-un articol special pentru abandonul de copil. Dar tot acest articol 378 mai spune ca victima trebuie sa depuna plangere (dar un copil abandonat minor nu ar putea sa depuna plangere) deci din cauza aceasta nu cred ca acest articol se poate aplica si in cazul abandonului de copil. Caut un articol sau ceva care sa spuna ca parintii care isi abandoneaza copii vor fi sanctionati, dar nu gasesc nimic. Exista doar o lege n°272 pentru protectia copiilor dar nici ea nu prevede nici-o sanctiune pentru parinti.

Multumesc.
Este bun art 378 cod penal, acopera problema dvs