Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere abandon de familie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere abandon de familie

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti la ce organ pot sa depun o plingere pentru abandon de familie si la domiciliul cui?
Cu ce acte trebuie sa ma prezint?
Potrivit art. 378 Noul cod penal, abandonul de familie este infracțiune(art. 305 vechiul cod penal). Prin urmare plângerea se depune la Parchetul de pe lângă Judecătoria de care depindeți. Faceți o PLÂNGERE PENALĂ în care indicați numele d-voastră , al copiilor , adresa actuală, cnp, precum și ca pârât, indicați numele și prenumele soțului , adresa actuală la care poate fi găsit, nr. cnp și relatați faptele. neplata cu rea credință a pensiei alimentare, nu contribuie în nici un fel la întreținerea copilului, etc.
multumesc pentru indrumare.
dar eu locuiesc intr-o localitate si el locuieste in alta localitate, atunci el va fi chemat la organele de cercetare din localitatea mea de domiciliu sau la domiciliu lui?