Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen depunere intampinare dupa citarea prin posta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen depunere intampinare dupa citarea prin posta

Salutare. In cat timp de la primirea procesului verbal și a plicului cu citația se poate depune întâmpinarea?

Procesul pare ca e la al doilea termen de " se reia procedura de citare ". Se mai poate depune intampinarea? Plicul pare sa fi fost pus impreuna cu PV pe 30.11 iar pe 12 ar fi fost unul dintre termene. Rămâne valabil termenul de 25 zile de pe 30.11 + 7 zile ?

Multumesc !
Ionut.Alexandru, utilizator
Daca pe 23 ați primit plicul atunci nu mai sunteți în termen pentru a depune întâmpinare (asumând ca e o procedura de drept comun).

De asemenea, în cazul unei ordonanțe președințiale, termenul pentru depunerea întâmpinării nu este de 25 de zile ca în procedura de drept comun, ci legiuitorul spune că aceasta nu este obligatorie. Prin urmare, puteți face apărări care să ducă la respingerea cererii formulate de către reclamant.