avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La inceperea lucrarilor de constructie este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La inceperea lucrarilor de constructie este obligatorie afisarea ...

La inceperea lucrarilor de constructie este obligatorie afisarea unui panou care sa contina, alaturi de numarul autorizatiei de construire, beneficiarul (nume si numar de telefon), numele proiectantului, constructorului etc. Sunt tare inconfortabila cu afisarea numelui si numarului de telefon, chiar n-as vrea sa public aceste informatii. GDPR-ul ce spune? Ma pot prevala de GDPR ca sa scriu doar numarul autorizatiei si ce nu este personal? De asemenea, ar trebui sa semnez un acord GDPR cu arhitectul, constructorul pentru afisarea numelui pe panou? Legislatia din constructii nu a fost actualizata conform normelor GDPR, poate aveti o opinie... Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:38, 18 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
GDPR are ca exceptie punerea in executare a unui contract. Dv aveti contract cu arhitectul, constructorul, asa incat e ok sa le publicati fara acprdul lor. In privinta datelor dv. personale, ele sunt necesare ca, in caz de nevoie, persoanele interesate sa dea de dv. imediat. In caz de urgente, accidente, incalcare de hotare, mizerie pe santier, inspectie constructii etc. Asa incat, acele date sunt necesare pentru protejarea unui interes mai mare decat al dv. personal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zgomot de la constructia unui supermarket mihalutza2003 mihalutza2003 As dori sa stiu carui institutii din Timisoara sa ma adresez in legatura cu galagia produsa de la constructia unui supermarket intr-o zona exclusiv ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca primaria are obligatia ... Adelaina Adelaina Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca primaria are obligatia de a-mi furniza, la cerere, copie dupa autorizatia de constructie si anexele unei constructii ... (vezi toată discuția)
Incalcare drepturi gdpr ? wideace wideace In ordine cronologica: 1. Am depus actele la primarie pentru obtinerea unei autorizatii de construire (refacere imprejmuire). 2. Ulterior am gasit pe ... (vezi toată discuția)