Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Import-export
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Import-export

Pentru a importa produse dintr-o alta tara cu exclusivitate pe teritoriul Romaniei, pot face un singur contract care sa contina importul-exportul si exclusivitatea sau se fac doua contracte, contract de import-exportsi contract de exclusivitate? Contractul va fi pe o durata de 10 ani si as vrea sa stiu exact daca trebuiesc doua contracte sau se pot scrie toate intr un singur contract. Multumesc!
Tuty1983, utilizator
Buna seara,

Contractul de import poate contine un numar de clauze decis de dvs..Una din clauze poate fi cea cu exclusivitatea.Deci este la latitudine dvs daca includeti aceasta clauza in contract sau separat.