avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Lucrez la privat cu carte de munca din mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Lucrez la privat cu carte de munca din mai 2020.La ...

Buna ziua. Lucrez la privat cu carte de munca din mai 2020.La cat timp am dreptul sa iau concediu de odihna si de cate zile as beneficia.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:16, 21 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

Asadar, acordarea CO nu mai este conditionata de a desfasurara activitatii o anumita perioada de timp, insa CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.

Codul muncii :
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.

(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata co balasaf balasaf Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea problema> am lucrat 2 luni si 2 sapt intr-o scoala (sunt profesor),iar contabila m a sunat azi sa ma informeze ca ea ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna, dupa concediul de crestere a copilului iuliavaida iuliavaida Daca m-am reintors la munca in data de 11 mai 2015 , dupa concediul de 2 ani pentru cresterea copilului in acest an mai am dreptu la concediu de odihna ? ... (vezi toată discuția)
Zile co Paul2017 Paul2017 Buna ziua, Din 4 aprilie 2018 sunt angajat la o societate cu contract nedeterminat, intrebare mea este daca am nevoie sa imi iau concediu în iunie dupa ... (vezi toată discuția)