avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general registru inventar+nelamuriri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

registru inventar+nelamuriri

Am PFA de la inceputul anului 2009 cu ob .de activitate servicii de consultanta si inginerie.Nu platesc TVA si nici nu am angajati.Deci practic PFA-tismul in timpul liber.Sediul este in apartamentul in care locuiesc cu familia.
Am unele nelamuriri la care as dori un raspuns exact sau deloc.M-am saturat de copy paste ale legilor , vanatoare de clienti ,sau de dat cu presupusul.Ce ziceti,va bagati?
1.Am nevoie de registru de inventar?(Nimeni de la Adm. Financiara nu mi-a spus) .
2.La mine se aplica aberatia cu benzina?Pot s-o decontez sau nu?
3.Daca imi cumpar un laptop de 2100roni,o multifunctionala de vreo 1100roni ,un scaun de birou si alte chestii necesare activitatii , cum procedez?
4.Pot deconta integral materiale de curatenie ,de o suma rezonabila si cum adica sa poti demonstra ca sunt folosite pentru activitate?Asa ceva nu poti demonstra.

Multumesc pentru rabdare si urez un AN NOU PLIN DE REALIZARI SI FARA AMENZI ,tuturor celor care au nevoie de acest site ,dar si celor care-l administreaza
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 13:11, 29 Decembrie 2009
ciupop a scris:

Am PFA de la inceputul anului 2009 cu ob .de activitate servicii de consultanta si inginerie.Nu platesc TVA si nici nu am angajati.Deci practic PFA-tismul in timpul liber.Sediul este in apartamentul in care locuiesc cu familia.
Am unele nelamuriri la care as dori un raspuns exact sau deloc.M-am saturat de copy paste ale legilor , vanatoare de clienti ,sau de dat cu presupusul.Ce ziceti,va bagati?
1.Am nevoie de registru de inventar?(Nimeni de la Adm. Financiara nu mi-a spus) .
2.La mine se aplica aberatia cu benzina?Pot s-o decontez sau nu?
3.Daca imi cumpar un laptop de 2100roni,o multifunctionala de vreo 1100roni ,un scaun de birou si alte chestii necesare activitatii , cum procedez?
4.Pot deconta integral materiale de curatenie ,de o suma rezonabila si cum adica sa poti demonstra ca sunt folosite pentru activitate?Asa ceva nu poti demonstra.

Multumesc pentru rabdare si urez un AN NOU PLIN DE REALIZARI SI FARA AMENZI ,tuturor celor care au nevoie de acest site ,dar si celor care-l administreaza


Imi cer scuze daca-mi dau cu presupusul , dar trebuie sa scriu ca eu cred ca un profesionist contabil nu ar putea raspunde unui mesaj asa de jignitor , mai ales ca forumul acesta are foarte multi utilizatori care se pricep si isi respecta meseria .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce spuneti de acest articol codul fiscal permite deductibilitatate la venituri neimpozabile ca contractul decomodat? iubestedariarta iubestedariarta \"Potrivit articolului 48 alineatul (1) din Codul fiscal, venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Pfa (traducator autorizat) si angajat cu c.m. pe perioada nedeterminata niki stefan niki stefan Buna ziua! Sunt PFA (traducator autorizat), si in paralel sunt angajata la o societate comerciala cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Pentru ... (vezi toată discuția)
Cum acționez în instanță pe cineva care mi-a expus istoricul medical în public? ContSters470142 ContSters470142 Va salut cu stima!!:) Ma adresez dvoastra in urmatoarea speta: -dupa un post al meu pe un forum de discutii generalist, am ajuns la un conflict de idei si ... (vezi toată discuția)