Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Nomenclatura stradala gresita Tatal meu a primit un ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Nomenclatura stradala gresita Tatal meu a primit un certificat ...

Nomenclatura stradala gresita

Tatal meu a primit un certificat de nomenclatura si l-a depus la ocpi pt actualizare, iese cf si observ ca este complet gresita adresa, s-a trecut o adresa veche, ce nu mai exista, iar amplasamentul imobilului nu are nicio treaba cu respectiva adresa. Ca sa ma explic in nomenclator au pus strada sfinxului, dar ea e de multa vreme strada aviatiei. Vreau sa merg la primarie sa lamuresc si sa scot o nomenclatura corecta, in baza actelor de proprietate. Intrebarea mea este, daca deja s-a facut o actualizare de adresa in carte (chiar daca e gresita) am voie sa repet aceasta procedura insa cu un certificat de nomenclatura corect? Cum se numeste, actualizare, rectificare?
Se poate denumi punere in conformitate cu ceea ce exista pe teren.
Deoarece serviciul urbanism din cadrul multor primari nu actualizeaza datele in registrul de nomenclatura stradala ,sunt situatii care apar . Cu o copie a notei de completare sau respingere , va prezentati la seviciul sus amintit si cereti punerea in legalitate . În aceasta situatie nu se vor mai platii cei 12 ron pt nomenclatorul stradal , iar functionarul va face ca in aceasi zi sa îl aveti pe cel corect (pentru ca el se face vinovat de aceasta deficienta birocratica ).
Actualizare date imobil - notare adresa. 60 de lei este taxa la oficiul de cadastru. Adresa se poate actualiza ori de cate ori este nevoie, dar va trebuie adeverinta de la primarie.

Adeverinta se elibereaza in maxim 30 de zile, nicidecum pe loc cum a amintit domnul Costel, pentru ca bugetarii mai tre sa si frece menta :)
Este corect ca la OCPI operatiunea cu cod 2.6.3 avand denumirea de,,Actualizare date tehnice ,,art.119/700 , se tarifeaza cu 60 ron cum a afirmat Dl Vladislav20. dar eu am facut referire la obtinerea de la primarie unui nou nomenclator stradal pt actualizare date tehnice cadastru ( si adresa ) OCPI . Este situatie intampinata de mine si a durat cateva ore , mai mult a fost asteptat primarul pt semnatura . .

Vladislav20 a scris:

Actualizare date imobil - notare adresa. 60 de lei este taxa la oficiul de cadastru. Adresa se poate actualiza ori de cate ori este nevoie, dar va trebuie adeverinta de la primarie.

Adeverinta se elibereaza in maxim 30 de zile, nicidecum pe loc cum a amintit domnul Costel, pentru ca bugetarii mai tre sa si frece menta :)

B . Costel, utilizator

B . Costel a scris:

Este corect ca la OCPI operatiunea cu cod 2.6.3 avand denumirea de,,Actualizare date tehnice ,,art.119/700 , se tarifeaza cu 60 ron cum a afirmat Dl Vladislav20. dar eu am facut referire la obtinerea de la primarie unui nou nomenclator stradal pt actualizare date tehnice cadastru ( si adresa ) OCPI . Este situatie intampinata de mine si a durat cateva ore , mai mult a fost asteptat primarul pt semnatura . .

Vladislav20 a scris:

Actualizare date imobil - notare adresa. 60 de lei este taxa la oficiul de cadastru. Adresa se poate actualiza ori de cate ori este nevoie, dar va trebuie adeverinta de la primarie.

Adeverinta se elibereaza in maxim 30 de zile, nicidecum pe loc cum a amintit domnul Costel, pentru ca bugetarii mai tre sa si frece menta :)

A-ti avut noroc.