Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul meu a plantat da cum 5ani un alun la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul meu a plantat da cum 5ani un alun la distanță de 60cm ...

Vecinul meu a plantat da cum 5ani un alun la distanță de 60cm de hotar. Desi am protestat, ptr ca am casa aproape de hotar, vecinul a continuat să nu țină cont de faptul că e posibil pe viitor sa imi afecteze fundația casei,zicînd ca alunul e arbust si e ca si vita de vie. Eu ma indoiesc de acest lucru. Am dreptul sa cer scoaterea alunului in cazul de față, alunul avînd acum aproximativ 5metri înălțime?
art 613
(1) În lipsa unor dispoziții cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiți la o distanță de cel puțin 2 metri de linia de hotar, cu excepția acelora mai mici de 2 metri, a plantațiilor și a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanței, proprietarul vecin este îndreptățit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălțimea cuvenită, a arborilor, plantațiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparținând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum și dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.

totusi, e pacat de alun, puteti sa va asigurati ca radacinile nu ajung la casa.
despre specie, puteti vb cu un specialist.