Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Pt. că nu am reușit să-mi mai găsesc ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Pt. că nu am reușit să-mi mai găsesc un loc de ...

Bună ziua,
Pt. că nu am reușit să-mi mai găsesc un loc de muncă și fiind în șomaj, m-am gândit ca fie chiar și o pensie anticipată parțial este mai mare decât ajutorul de șomaj (cine să mă mai angajeze la 60 ani, cu studii superioare, pe pandemia asta și în condițiile în care există atâția tineri șomeri pe care poți să ți-i formezi și să-i plătești mai puțin decât pe mine?), drept pt. care mi-am introdus cererea de pensionare la 60 ani impliniți și 35 ani de muncă.
Din păcate cererea mi-a fost respinsă din cauză că nu am decât 34 ani, 5 luni și 5 zile cotizație efectivă (6 luni lipsă de la un angajator și diferența din însumarea zilelor fără salariu de la alt angajator, pe motive economice - stăteam vinerea acasă).
Mi s-a explicat că îmi sunt necesare neapărat încă 7 luni de contribuție la sistemul de pensie.
Întrebare : perioada de șomaj este asimilată și ca perioadă de cotizație sau doar ca perioadă de vechime? Se ia în considerare în situația pensiei anticipate parțial?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Bică Marian
Perioada in care ati beneficiati de indemnizatia de somaj se va lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare realizat pentru orice tip de pensie .
Vă mulțumesc pentru amabilitatea răspunsului. Acum stau și eu un pic mai liniștit de sărbători.
Să aveți un Crăciun fericit și un an nou mult mai bun.