Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Penalitatea de nedeclarare se suspenda la radiere SRL?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Penalitatea de nedeclarare se suspenda la radiere SRL?

Buna Dragilor,

Va scriu cu urmatoarea intrebare.

Sa presupunem ca un element generator de taxa este raportat incorect in 01.01.2018.

La 01.01.2019 societatea (SRL) este dizolvata/radiata.

CONFORM ART 180. Codul de Procedură Fiscală
(1) Pentru creanțele fiscale născute anterior sau ulterior datei înregistrării hotărârii de dizolvare a debitorului în registrul comerțului, începând cu această dată nu se mai datorează și nu se calculează dobânzi și penalități de întârziere.

Asta inseamna ca incepand cu 01.01.2019, se "suspenda" dobânzile și penalități de întârziere.

Intrebarile mele sunt:

1.
In situația în care contribuabilul/plătitorul nu a declarat sau a declarat incorect obligațiile fiscale principale la 01.01.2018, acestea se pot stabili si ulterior radierii de organul de inspecție fiscală prin decizii de impunere? Sa zicem la 01.01.2020?

2. Ulterior radierii prin decizie de impunere se poate stabili si penalitatea de nedeclarare?

3. Cum ar curge acei 0.08% pe zi ?

A. de la data de 01.01.2018 pana la data de 01.01.2020 cand compania a fost radiata
B. de la data de 01.01.2018 pana la data de 01.08.2020 cand compania a fost supusa controlului (la 8 luni dupa iesirea deciziei de radiere)

4. Penalitatea de nedeclarare continua sa curga si dupa radiere?
sava.eugen, utilizator
Dizolvata este una. Lichidata este alta. Radiata este iar alta, si ultima.
Dizolvata = bagata in spital la reanimare.
Lichidata = vin neamurile sa se certe pe avere, inainte sa moara SC
Radiata = bagata in groapa si cu capacul pus, la fel ca mortul.
De acolo, de jos, niciun mort nu mai raspunde,
pentru ca nu mai are capacitate civila de folosinta.