avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am fost casatorit timp de 14 ani, divortul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am fost casatorit timp de 14 ani, divortul a fot ...

Buna seara.
Am fost casatorit timp de 14 ani, divortul a fot facut la notar si nu am avut pretentii la nimic.
In timpul casatoriei, dupa decesul bunicii sotiei, mama sotiei a devenit unic mostenitor al casei si terenului (curtea casei) (dupa ce eu si fosta sotie am despagubit pe fratele soacrei - prin credit bancar) .
Casa initial, decat cu parter (de prin anii 45), a fost modernizata si construita Mansarda. tot prin credit bancar.
Creditul pentru despagubire a fost achitat de fosta sotie, iar creditul pentru modernizare casa a fost achitat de mine prin transfer bancar in cotul sotiei, iar ea virament in contul imprumutului, fiind pe numele ei.
In perioada 2017-2020, ne-am impacat si am locuit impreuna (fara acte) in aceasta casa, iar acum au intervenit certurile si doreste sa plec din casa.
Daca este sa plec, pot sa recuperez o parte din banii platiti de catre mine pentru imprumutul aferent modernizarii casei (macar diferenta dintre cat am platit eu si cat a platit ea?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:38, 29 Decembrie 2020
Pe soacra o dati in judecata pt recuperarea investitiei personale in acea casa.
Notificati-o de urgenta sa va dea banii.
Mergeti la un avocat, e
o problema cu termenul de prescripție .
Am uitat sa mentionez ca soacra i-a facut acte foste sotii.
Oare mai pot recupera ceva din acei bani?
Ultima modificare: Luni, 28 Decembrie 2020
kingjack23, utilizator
Asta e ceva mai bine, sar ni f bine, ca tot precriptia e problema.
Mergeti la un avocat caruia sa ii prezentati si niste acte, cronologic.
Vb intai cu fosta, poate e de acord sa va despagubeasca cu o suma.
Puteti apela si la mediator, poate ajungeti la un acord.
Creditul pe care l-am achitat eu a fost facut prin 2008 - 2009, cred.
A fost depasit termenul de prescriptie??
Fosta nu vrea sa plateasca nici o despagubire.
Ce acte ar trebui sa prezint la avocat??
ok, cred ca va puteti lua adio de la bani, cand ati divortat exact ?
dar mergeti totusi si vb cu un avocat.
ca si acte, ce credeti ca va ajuta, faptul ca ati imprumutat bani pt aceasta cauza.
Ultima modificare: Luni, 28 Decembrie 2020
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Proces pentru un presupus imprumut MashaD MashaD Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns/parere despre urmatorul caz: Am un prieten care a divortat recent (au si un copil impreuna, copil care a ramas ... (vezi toată discuția)
Partaj Vicky1 Vicky1 Buna ziua. Fostul sot doreste sa mergem la notariat pentru a face partajul. Am cumparat in timpul casniciei un apartament de la mama si sora mea, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt divortata de 7 ani, am impreuna cu fostul sot ... Andra5 Andra5 Buna ziua, sunt divortata de 7 ani, am impreuna cu fostul sot un credit de nevoi personale garantat cu veniturile mele si ipoteca pe un imobil, proprietatea ... (vezi toată discuția)