Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara, daca bebe 1 face 2 ani in iulie 2021 si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara, daca bebe 1 face 2 ani in iulie 2021 si bebe 2 se ...

Bună seara, daca bebe 1 face 2 ani in iulie 2021 si bebe 2 se naște în august 2021, mai pot beneficia de concediu creștere copil si indemnizație? Multumesc!
Veti beneficia de concediul pentru creșterea copilului si indemnizația aferenta.

În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) din OUG 111/2010 într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.
Buna ziua,
Pasii de urmat ar fi:
1. Reveniti la serviciu cu o luna inante ca bebe sa implineasca 2 ani ( luna tatalui-asta daca indeplineste conditiile pentru a beneficia de ea). Sa presupunem ca le indeplineste ( daca nu puteti reveni cu detalii);
2. La revenirea la serviciu solicitati o adeverinta de la AJPIS din care sa rezulte perioada cat ati beneficiat de indemnizatie precum si cuantumul ei. O sa va fie necesara pentru plata indemnizatiei pentru concediu maternal;
3 La sfarsitul concediului maternal ( sau la sfarsitul celor 42 de zile de concediu de lauzie daca nu doriti sa beneficiati de tot) depuneti actele pentru Concediu Crestere Copil "2"-CCC2.