Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua. In februarie 2019 mi-a murit sotul. Acesta ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua. In februarie 2019 mi-a murit sotul. Acesta avea pe ...

Credit asigurat-refuz de plata.
Buna ziua. In februarie 2019 mi-a murit sotul. Acesta avea pe numele lui un credit de nevoi personale si un descoperit de cont, ambele asigurate la Bcr asigurari de viata. Dupa decesul sotului, am anuntat banca, am dus actele care mi-au fost cerute si am completat cererile pt asigurator. Astazi, dupa aproape 2 ani, mi se spune ca dosarele de asigurare sunt in stand-by, deoarece nu pot fi incheiate intrucat lipseste copia fisei medicale de la medicul de familie al sotului meu. Am mers personal la medicul de familie al sotului meu, care refuza categoric sa dea vreo copie a fisei medicale a sotului, desi sotul meu nu era un bolnav cronic, nu era in tratament cu nimic, bazandu-se pe Legea 46/2003,legea drepturilor pacientului, care la art 21 stipuleaza:,, toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale, sunt confidentiale chiar si dupa decesul acestuia".
Asiguratorul vrea sa se asigure ca nu a avut o boala cronica nedeclarata, medicul de familie nu vrea sa imi dea copie de pe fisa medicala! Ce ma sfatuiti sa fac in situatia aceasta?
Irina. Popescu, utilizator
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/cautare?q=a...