avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere titlu de proprietate

Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste un titlu de proprietate detinut de unchiul meu.

In urma unei succesiuni in instanta, un teren arabil a fost impartit in mod egal intre mama si fratele ei. Problema este ca mama ar dori sa isi vanda partea ei de teren, dar are nevoie de titlul de proprietate in original sau copie legalizata, dar se loveste de refuzul fratelui de a-i face o copie legalizata dupa acest act.

Ma puteti indruma de unde as putea face rost de acest titlu de proprietate sau de o copie a lui, intrucat de intelegere din partea fratelui mamei mele nu poate fi vorba?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 00:21, 30 Decembrie 2020
Bună seara,

Nu există copie de pe titlul la notarul care v-a făcut succesiunea?
Bună seara,

Nu există copie de pe titlul la notarul care v-a făcut succesiunea?
Care titlu de proprietate?
Dacă ați dezbătut succesiunea in instanța, trebuie să aveți o hotărâre judecătorească.
Acela e actul de proprietate.
Mama se poate adresa la judecătoriei care a pronunțat hotărârea și poate solicita de la arhiva o copie legalizată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu actele de proprietate: pentru dezbaterea succesiunii, intabulare voi avea nevoie de titlul de proprietate teren in original sau in copie legalizata? Vranceanud Vranceanud As avea si eu o intrebare. Bunica mea este propriuetara in indiviziune pe un teren agricol, cf legii 18, si detine o copie legalizata de pe acest titlu de ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate bella_y bella_y Buna ziua! Va scriu si eu cu o problema.Mama mea este mostenitoarea unui teren impreuna cu un nepot pe un titlu de proprietate lasat de bunica mea adica mama ... (vezi toată discuția)
Probleme succesiune teren extravilan. Am si eu o problema cu o succesiune si v-as ruga mult de tot daca ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns. Exista un titlu de proprietate ( 10 ha teren ... (vezi toată discuția)