Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... transfer de dosar de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

transfer de dosar de pensie

soacra mea s-a mutat impreuna cu noi din hateg in tg-jiu , insa ea doreste sa ridice pensia din tg-jiu .
care sunt demersurile ptr. transferarea dosarului de pensie dintr-un judet intr-altul si daca trebuie sa mearga ea personal {fiind bolnava poate imputernicii pe altcineva?}
va multumesc
Buna ziua !
Printr- o adresa trimisa Casei de Pensii Teritoriale, unde are dosarul, poarte solicita expedierea pensiei pe adresa dorita. Adresa o trimite recomandata cu confirmare de primire sau prin mandatar.
Cu stima !
Intr-adevar, dosarul de pensie se poate transfera dintr-un judeţ în altul, în situaţia în care pensionarul solicită efectuarea acestei operaţiuni printr-o cerere simplă, la care anexează :
- o copie a actului său de identitate din care rezultă noua adresă - evident, în judeţul unde doreşte mutarea pensiei -,
- un cupon de pensie - pentru evidenţa numărului de dosar de pensie la care va fi efectuată operaţiunea.
Cererea se va înregistra la sediul casei teritoriale de pensii unde se află în prezent în evidenţă (nefiind necesar a se prezenta personal) sau se poate trimite prin poştă.
Transferul dosarului se va face către casa de pensii aferentă noului domiciliu, iar aceasta din urmă va emite o nouă decizie de pensie, luînd astfel în evidenţă dosarul respectiv.