Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea dupa decesul unuia dintre pariti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea dupa decesul unuia dintre pariti

Buna ziua. Ma numesc Sabin si as dori sa clarific unele aspecte in legatura cu succesiunea dupa decesul mamei mele. In primul rand, un detaliu destul de important este ca sunt singur la parinti. De ce m-ar interesa succesiunea atunci ? Tatal meu a intalnit o femeie (OK pana aici) dar nu as dori sa faca vreo prostie in sensul ca ar vinde apartamentul. Nu locuim impreuna dar totusi nu pot sa accept ca ar ramane fara nimic acum la ceasta varsta. Apartamentul a fost bun comun (inscris in cartea funciara ca fiind bun comun ) insa contractul de vanzare-cumparare este pe numele tatalui meu.
Mi-ar prinde bine un sfat pentru ca totusi as vrea sa il protejez de eventualele probleme care i s-ar putea intampla.
As putea sa fac succesiunea dupa mama mea astfel incat sa nu poata sa vanda acest apartament?
Da, ar fi bine daca ati incepe procedura sucesorala, astfel incat sa obtineti si dvs. certificatul de mostenitor pentru cota care va revine din jumatatea mamei . Totusi, si asa, daca tatal dvs. doreste sa instraineze apartamentul, deoarece nu este obligat sa ramana in indiviziune cu dvs. , poate sa o faca . Si chiar daca nu veti fi de acord, tatal poate porni o actiune in instanta in vederea iesirii din indiviziune.
Chiar daca este pe numele tatalui contractul, fiind achizitionat in timpul casatoriei cu mama dvs., intra in masa succesorala.
Chiar daca sunteti singur la parinti este bine sa dezbateti succesiunea, pt ca la decesul tatalui o sa fie nevoie si de aceasta, si le veti face atunci pe amandoua, va costa si va dura mai mult.