Forum Discuţii juridice Executare silită Ce despăgubiri sau daune poate solicita și obține ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ce despăgubiri sau daune poate solicita și obține debitorul ...

Ce despăgubiri sau daune poate solicita și obține debitorul ( și care este natura lor) in cazul admiterii contestației la executarea silită?
Imi pare rau ! Nu te priocepi deloc la Drept ...In fine , as putea sa iti explic ...problema poate parea destul de complicata , insa nu este chiar asa..Faptul ca sunt primul de care auzi ca cere asa-ceva , imi demonstreaza cat de vulnerabili sunt oamenii muncii (...) in fata escrocilor de tot felul care abunda pe piata romaneasca ... Trebuie sa iti cunosti drepturile ...nu ai mai fi platit 1o ani !!! O zi bun
Pai daca te pricepi TU, de ce sa mai pierdem timpul oamenilor de bine de pe forum? Inseamna ca stii deja ce ai de facut si totul este in regula.

Revenind: prescriptia nu se invoca din oficiu (merg pe exemplul prescriptiei pentru ca este cel mai des intalnit motiv de contestatie) si astfel nicio instanta nu va acorda daune; este dreptul creditorului sa solicite executarea silita si este dreptul debitorului sa conteste.