Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, In cazul admiterii unei contestatii la ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, In cazul admiterii unei contestatii la executare silita, ...

Buna ziua,
In cazul admiterii unei contestatii la executare silita, cheltuielile de executare intra in categoria cheltuielilor de judecata ? Cu alte cuvinte, pot fi returnate partii care a castigat procesul prin hotarare definitiva ?
Multumesc
Cheltuielile de executare sunt cele facute de creditor cand porneste executarea.

Daca se castiga contestatia la executare, inseamna ca debitorul este cel care a avut castig de cauza. Or nu el este cel ce a platit cheltuielile de executare astfel incat sa i fie inapoiate,

In urma castigarii contestatiei, debitorul poate primi onorariu de avocat, taxa timbru, cautiune, cost xeroxare dosar executare.
Buna dimineata.
1. Cheltuielile de judecata sunt cele pe care contestatorul le face efectiv pentru proces, spre exemplu, taxele judiciare de timbru, onorariile avocaţilor, ale expertilor, sumele cuvenite martorilor pentru deplasare şi pierderile cauzate de necesitatea prezenţei la proces, cheltuielile de transport şi, dacă este cazul, de cazare, precum şi orice alte cheltuieli necesare pentru buna desfăşurare a procesului.

2. Aceste cheltuieli se solicita in cadrul cheltuielilor de judecata cu ocazia contestatiei la executare.

3. Spre deosebire de acestea, onorariul executorului judecatoresc, sau alte cheltuieli imputate debitorului contestator in cadrul procedurii de executare silita, sunt cheltuieli de executare.

4. Acestea nu se solicita in cadrul cheltuielilor de judecata, ci daca au fost platite de debitor, se solicita ca urmare a intoarcerii executarii silite, cand debitorul trebuie repus in situatia anterioara executarii, adica trebuie sa ii fie restituite, toate sumele platite in temeiul executarii silite desfiintate.
Sper sa va fie de folos.
Cheltuielile de executare se cer odată cu întoarcerea executarii...daca s-a cerut...daca nu separat
Sărut mâna, d-na avocat!
Da, îmi sunt de folos răspunsurile dv. ! Mulțumesc pentru clarificări !

Georgiana Petrov - Cabinet de avocat a scris:

Buna dimineata.
1. Cheltuielile de judecata sunt cele pe care contestatorul le face efectiv pentru proces, spre exemplu, taxele judiciare de timbru, onorariile avocaţilor, ale expertilor, sumele cuvenite martorilor pentru deplasare şi pierderile cauzate de necesitatea prezenţei la proces, cheltuielile de transport şi, dacă este cazul, de cazare, precum şi orice alte cheltuieli necesare pentru buna desfăşurare a procesului.

2. Aceste cheltuieli se solicita in cadrul cheltuielilor de judecata cu ocazia contestatiei la executare.

3. Spre deosebire de acestea, onorariul executorului judecatoresc, sau alte cheltuieli imputate debitorului contestator in cadrul procedurii de executare silita, sunt cheltuieli de executare.

4. Acestea nu se solicita in cadrul cheltuielilor de judecata, ci daca au fost platite de debitor, se solicita ca urmare a intoarcerii executarii silite, cand debitorul trebuie repus in situatia anterioara executarii, adica trebuie sa ii fie restituite, toate sumele platite in temeiul executarii silite desfiintate.
Sper sa va fie de folos.

Mulțumesc pentru ajutorul dv.!

Antoanela Geaman a scris:

Cheltuielile de executare se cer odată cu întoarcerea executarii...daca s-a cerut...daca nu separat