Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendare provizorie executare silita. Dovada ...
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendare provizorie executare silita. Dovada existentei contestatiei propriu -zise.Calcul cautiune.

Va rog, domnilor colegi avocati sa-mi spuneti:
1. La cererea privind suspendarea provizorie a executarii silite trebuie atasat certificat de grefa cu nr. de dosar al contestatiei la executare, sau aceasta cerere de suspendare provizorie se poate face fara aceasta indicatie si se poate depune odata cu sau chiar inainte de cererea privind contestatia la executare? Bineinteles, se presupune ca un capat privind suspendarea (dar nu provizorie) exista si in contestatia la executare.
2. Contestatia la executare are ca obiect cuantumul exagerat al onorariului executorului. Cautiunea, respectiv taxa de timbru, se va calcula la valoarea>
a) a debitului din titlul executoriu
b) cheltuielilor din procesul verbal al executorului, al caror cuantum il contest
c) suma totala a+b.
1. suspendarea provizorie se cere doar daca s-a depus contestatie si s-a cerut suspendarea definitiva a executarii in cadrul aceleiasi contestatii sau pe cale separata. dovada ambelor elemente se face cu certificat grefa;
2. cautiunea se calculeaza la suma totala deoarece se cere suspendarea executarii in integralitatea ei, nu se suspenda doar executarea onorariului executorului.

oricum, ai sanse minime sa obtii suspendarea provizorie ca si cea definitiva.
multumesc mult. Sanatate, bani, succes etc va urez.
matahachiro a scris:

1. suspendarea provizorie se cere doar daca s-a depus contestatie si s-a cerut suspendarea definitiva a executarii in cadrul aceleiasi contestatii sau pe cale separata. dovada ambelor elemente se face cu certificat grefa;
2. cautiunea se calculeaza la suma totala deoarece se cere suspendarea executarii in integralitatea ei, nu se suspenda doar executarea onorariului executorului.

oricum, ai sanse minime sa obtii suspendarea provizorie ca si cea definitiva.

1.suspendarea provizorie de urgenta se face/se solicita pana la solutionarea cererii de suspendare formulata in cadrul contestatiei la executare..
2. pentru suspendare provizorie aveti nevoie de grefa cum ca exista suspendare pe fond si, implicit contestatie..
3. cautiunea se calculeaza la valoarea crerantei din titlul executor contestat- in spetza proces verbal de chltuieli..

cat despre sanse.. e discutabil....apreciez ca mai intai ar trebui sa mergi la executor sa-i soliciti sa numeroteze filele dosarului si sa iti comunice o copie conforma cu originalul dosarului de executare..
apoi, in functie de ceea ce-i in dosar..invoci in contestatie/suspendare/suspendare provizorie..si asta pentru ca executorii fac proces verbal de cheltuieli fara ca platile sa fie EFECTIV facute in favoarea constituirii titlui - proces verbal de cheltuieli..

:)