Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, Din martie anul 2020 sunt în șomaj. În ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, Din martie anul 2020 sunt în șomaj. În luna august ...

Bună ziua,
Din martie anul 2020 sunt în șomaj. În luna august am rămas însărcinată urmând sa nasc în luna mai. Voi benefica de șomaj pana în luna aprilie inclusiv. Am dreptul la prenatal și postnatal? Dacă da ce trebuie sa fac? Încă nu am anunțat agenția de șomaj ca am rămas însărcinată. Mulțumesc!
Aveti dreptul la prenatal și postnatal.

Care este data cand veti intra in prenatal ?
Bună ziua, mulțumesc pentru răspuns.
Ar trebui sa întru în prenatal cam de pe 8 martie.

Cornel Vasile a scris:

Aveti dreptul la prenatal și postnatal.

Care este data cand veti intra in prenatal ?

Daca intrati in prenatal inainte de expirarea somajului , atunci plata indemnizatiei de somaj se suspenda si se va relua dupa terminarea concediului de maternitate si a CCC.

Daca intrati in prenatal dupa expirarea somajului , atunci pentru plata concediului de maternitate ar trebui sa va adresati casei de asigurari de sanatate.