Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul si concediul pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul si concediul pt cresterea copilului

de pe 15 ianuarie intru in somaj si de aproape o luna sunt insarcinata si as vrea sa stiu daca din somaj pot intra in concediul pt sarcina adica o parte din cele 126 de zile pt sarcina si lauzie si apoi in cei 2 ani de concediu pentru cresterea copilului.va rog mult sa ma lamuriti
1. In timp ce sunteti in somaj puteti intra si in concediu de maternitate si in CCC.
2. Daca in timp ce sunteti in somaj prezentati certificat medical somajul este suspendat si se reia (de acolo de unde a ramas) dupa expirarea certificatului medical. Asta este o posibilitate de a lungi somajul pentru a intra de aici in CCC.
3. La fel si concediul de maternitate si CCC suspenda somajul.
4. Concediul de maternitate si orice concediu medical este platit de Casa de Sanatate prin AJOFM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane