Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorare capital social din dividende neridicate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorare capital social din dividende neridicate

Doresc sa majorez capitalul social din dividende neridicate stabilite conform bilantului interimar intocmit la 31.12.2020. Este nevoie de raport de expertiza? Daca da, ce trebuie sa contina acesta? Deoarece dividendele nu sunt ridicate, ci se transfera practic in clasa capitaluri, atunci mai este nevoie sa fie platit impozitul pe dividende?
Multumesc!
liliana.arau@, utilizator