Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! As vrea sa va rog sa binevoiti a-mi formula ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! As vrea sa va rog sa binevoiti a-mi formula un raspuns ...

Buna ziua!
As vrea sa va rog sa binevoiti a-mi formula un raspuns la urmatoarea nebuloasa.
As vrea sa ma pensionez ( la varsta de 58 ani) si sa raman totodata activa la actualul loc de munca, aflat in sectorul public . Fac mentiunea ca la acest moment nu am varsta standard de pensionare prevazuta de lege ( in anul 2025 ar fi indeplinita insa am grupa de munca care imi poate reduce varsta de pensionare) . Ma pot prevala de faptul ca , desi indeplinesc cd de pensionare, varsta standard de pensionare nu este atinsa- pentru a ramane activa in institutia publica unde lucrez? Exista legislatie care reglementeaza o astfel de situatie. Multumesc!
Alionia, utilizator
Este posibil fiindca cunosc o persoana care este intr-o asemenea situatie, lucreaza la stat ca functionar public si primeste si pensie. s-a judecat cu institutia ca sa poata lucra in continuare insa nu stiu procedura legala fiindca nu cunosc mai multe detalii. Poate ar trebui sa discutati cu un avocat specializat.