Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuarea activitatii dupa pensionare - personal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuarea activitatii dupa pensionare - personal auxiliar de justitie

Am varsta de 58 ani ,lucrez ca grefier si as dori sa rămân în activitate şi după împlinirea vârstei de pensionare respectiv 59 ani şi 6 luni , avâd în vedere că sunt încă activă şi pot să mai lucrez 3 ani .Vă rog doresc să ştiu care este modalitatea pentru a rămâne în continuare la muncă Vă mulţumesc.

Legislatia in materia pensiilor nu mai reglementeaza absolut nimic in privinta continuarii activitatii dupa pensionare. Legea nr. 263/2010 a abrogat o serie de pevederi din Legea nr. 567/2004, dvs., grefierii, urmand sa beneficiati de pensie la implinirea varstelor standard de pensionare prevazute in Legea nr. 263/2010.

Pentru un raspuns referitor la continuarea activitatii dupa pensionare mut topicul dvs. in forumul "Dreptul muncii...".