avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuarea activitatii dupa pensionare - personal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuarea activitatii dupa pensionare - personal auxiliar de justitie

Am varsta de 58 ani ,lucrez ca grefier si as dori sa rămân în activitate şi după împlinirea vârstei de pensionare respectiv 59 ani şi 6 luni , avâd în vedere că sunt încă activă şi pot să mai lucrez 3 ani .Vă rog doresc să ştiu care este modalitatea pentru a rămâne în continuare la muncă Vă mulţumesc.









Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:17, 12 Noiembrie 2011
Legislatia in materia pensiilor nu mai reglementeaza absolut nimic in privinta continuarii activitatii dupa pensionare. Legea nr. 263/2010 a abrogat o serie de pevederi din Legea nr. 567/2004, dvs., grefierii, urmand sa beneficiati de pensie la implinirea varstelor standard de pensionare prevazute in Legea nr. 263/2010.

Pentru un raspuns referitor la continuarea activitatii dupa pensionare mut topicul dvs. in forumul "Dreptul muncii...".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala - eliminarea diminuarii ioangl ioangl Data nasterii;01.12.1954.Ocupatia;profesor.Sunt la pensie anticipata partiala din 28.05.2010,in baza L19/2000,beneficiind de reducerea varstei standard de ... (vezi toată discuția)
Pensionare la limita de varsta rodica52 rodica52 Sint nascuta la 14.04.1952 si lucrez la aceeasi companie din 01.11.1972 si as dori sa stiu la 59 si cite luni am dreptul sa imi pregatesc dosarul de ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta, handicap preexistent calitatii de asigurat anca18 anca18 Buna ziua, Va scriu in numele mamei mele, nascuta pe 14 noiembrie 1961(50 ani impliniti). Lucreaza in campul muncii din 5 mai 1980(31 ani impliniti), din ... (vezi toată discuția)