Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere, despagubire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere, despagubire

Bună ziua,

Vă rog să mă ajutați în următoarea problemă.
Am avut un chiriaș, care la expirarea contractului de închiriere a plecat din locuință, însă mi-a predat imobilul într-o stare deterioarată. Deci există o anumită pagubă. Conform contractul încheiat ar fi trebuit ca la expirarea acestuia să-mi predea imobilul în starea în care a preluat.
Vă rog să-mi spuneți care sunt pașii de urmat într-un astfel de caz. Ar trebui să fac fotografii după paguba produsă sau cum voi proba în fața instanței existența pagubei? Menționez că chiriașul nu vrea să audă de despăgubire.
Vă mulțumesc.
Trebuia facut un proces verbal de predare-primire,,dacă nu a fost făcut faceți dvs unul în care constatați pagubele,semnat de martori, faceti poze le anexati.Oricum în cadrul procesului se va realiza o expertiză.Discutiile sunt lungi,multe variabile dacă vreți ceva serios vb cu un av nu merge după ureche cu șabloane de acțiuni.Succes
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc. Exista un proces verbal de predare-primire semnat si de catre chirias prin care se obliga ca va executa reparatiile necesare.
Atunci aveti un argument suplimentar în dovedirea situației respective.