Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna dupa concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna dupa concediu medical

Buna ziua.
Daca un salariat s-a aflat in concediu medical timp de 1,6 ani( un an si sase luni) poate solicita concediu de odihna aferent anului intreg in care s-a aflat in concediu medical?
Multumesc!
petre-petre, utilizator
Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.