Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, unde pot reclama angajații unei ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, unde pot reclama angajații unei instituții publice ...

Buna ziua, unde pot reclama angajații unei instituții publice ?
La forurile superioare .
La comisia de disciplină a instituției respective, în baza HG 1344/2007, în cazul în care sesizați aspecte cu privire la activitatea unor funcționari publici. Să aveți însă grijă fiindcă în prezent este neconstituțională activitatea comisiilor de disciplină. Pentru personalul contractual sesizarea se face în baza codului muncii și este posibil să existe o procedură specifică a autorității respective.