Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren cu chitanta de mana. Acum 15 ani socrii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren cu chitanta de mana. Acum 15 ani socrii mei au ...

Vanzare teren cu chitanta de mana.
Acum 15 ani socrii mei au vandut un teren cu chitanta de mana. In anul 2020 soacra mea a decedat. Proprietarul terenului care a cumparat terenul cu chitanta de mana nu si-a platit impozitul, fiscul a trimis adresa de impunere socrilor mei ca nu si-au platit impozitul si apar ca proprietari ai terenului.
Ce se poate face ? Se face succesiunea si dupa contract de vanzare-cumparare la notar ? Se poate face contract de vanzare-cumparare pe baza chitantei de mana fara a se face succesiunea ? Pe baza chitantei de mana se poate deschide rol la fisc ? Cine plateste actele la notar ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Acum 15 ani erau notari. De ce nu au încheiat socrii dvs vanzarea legal, la notar?
Trebuie dezbătută succesiunea după soacra dvs, iar imobilul respectiv va fi inclus în masa succesorala.
Ulterior va trebui să refaceti dvs, ca moștenitori, vânzarea cu cel care a cumpărat.
Actul de mana nu are nicio valoare.
Multumesc !