Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conflict soldat cu rani minore
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conflict soldat cu rani minore

Buna ziua,

As avea nevoie de o indrumare legala pentru fratele meu in varsta de 20 de ani care a participat activ la un conflict. Las mai jos povestea relatata de el:
"De ziua unui prieten de al meu , ne a invitat la el la gradina sa facem un gratar. Cand am ajuns am auzit muzica la doua case mai sus si mi a spus un prieten ca sunt niste baieti veniti de la oras . Eu am fost la liceu in orasul de unde erau baietii aia si m am dus cu un prieten sa vad cine e acolo. Cand am intrat in curte am recunoscut un baiat , am povestit cu el si dupaia am observat ca langa terasa era un copil de 14-15 ani intins pe iarba si inca 3-4 baieti in jurul lui . L au ridicat si l au bagat in casa . Prietenul cu care am mers a scos telefonul si a inceput sa filmeze baiatul inconstient pentru ca il cunostea , erau prieteni . Baietii de la chefu’ ala au inceput sa se ia de noi , ne au impins , au inceput sa traga de noi sa ne scoata afara din curte . Dupa ce ne au scos , eu m am intors sa mi cer scuze dar aparent nu au fost primite si in schimb am primit o flegma pe fata si doi au incercat sa sara gardul sa vina sa ma bata. Unul dintre baieti , care ma cunostea, i a calmat si dupaia a vorbit cu mine sa plec pentru ca sunt beti toti si nu o sa iasa bine . Atunci m am enervat si i am amenintat ca daca vor bataie o sa si o primeasca si le am spus ca suntem si noi de la un chef si pot chema prieteni daca vor bataie . Atunci au venit 3 baieti la mine sa ma convinga ca lucrurile nu sunt chiar asa de grave si sa ne impacam . Ne am impacat, i am invitat la noi la gradina, le am dat de baut si dupa ce s a terminat bautura noastra ne au invitat in curte la ei. Am inceput sa bem , ne au oferit iarba dar i am refuzat, am dansat pe muzica si ne am distrat impreuna . La un moment dat , am plecat catre gradina unde si a facut prietenul nostru ziua de nastere ca sa mi iau geaca . In fata portii era o masina si inauntru am vazut ca e un baiat care doarme in scaunul de la sofer . Am deschis usa , am incercat sa l trezesc dar nu am putut . Langa el am vazut ca mai e un baiat si m am dus sa l trezesc pe celalalt cu speranta ca ala e mai treaz si ca il poate duce pe prietenul lui intr o camera pentru ca era foarte beat/drogat. L am trezit pe celalalt baiat din masina si i am spus sa il ia pe prietenul lui si sa mearga in casa sa doarma pentru ca sunt aman 2 beti si sa nu faca vreo prostie cu masina . Dupa ce i am zis asta, s a ridicat din masina si a inceput sa urle la mine . Am incercat sa l calmez , i am zis ca nu caut scandal, doar l am rugat sa mearga cu prietenul lui in casa ca sunt beti si sa nu faca prostii cu masina . Dupa ce i am zis asta , s a aprins , a strigat la mine “cine e beat ma?” Si a inceput sa ma loveasca cu pumnii . L am pus jos , am inceput sa l lovesc , a venit un prieten de al lui , a incercat sa ma ia de pe el , n a reusit si dupaia a venit un prieten de al meu care a reusit sa ma ridice de pe acel baiat . Cand m am ridicat am auzit “au dat in Radu ! Au dat in Radu!” Radu , presupun ca il chema pe baiatul pe care l am batut , dar eu credeam ca vorbeau despre Radu, prietenul meu . La 10m de mine era inca un grup de baieti , prieteni de ai mei si gasca cealalta de baieti care se certau deja. Am alergat spre grupul acela si l am lovit pe primul pe care l am vazut si a inceput a doua bataie . Gasca aia de baieti a inceput sa adune sticle de prin curte si sa le arunce dupa noi, unul dintre ei a luat o sticla si a vrut sa ma loveasca cu ea dar un prieten de al meu a reusit sa l loveasca inainte si alti doi prieteni m au luat pe sus si m au scos afara din curte . Am plecat toti din curte si cealalta gasca a iesit dupa noi cu sticle sparte in maini si au inceput sa ne alerge sa ne zica ca omoara si ca daca ne prind la ei in oras ne rup picioarele . Am intrat in gradina prietenului meu si cineva a spus ca gasca aceea a sunat la politie si ca urmeaza sa vina . Cand au auzit , multi au inceput sa fuga si am ramas singur . Inainte cu 5 minute sa ajunga politia , cealalta gasca de baieti au luat masinile si au plecat toti inafara de 3 baieti . Dupa ce a ajuns politia am mers si am spus politistului ce s a intamplat si apoi mi a spus sa merg acasa."

Dupa cele intamplate fratele meu a primit prin posta o amenda in valoare de 200 de RON iar apoi o citatie pentru a se prezenta la sediul politiei, luni 11.01.2021.

Va rog sa-mi spuneti ce legi a incalcat fratele meu si cum ar putea sa rezolve aceasta problema.

Multumesc!
Sa mearga însoțit de avocat ca sa nu aiba surprize neplăcute.
Astfel.de cazuri pot fi destul.de confuze si sa ajungă sa rezulte ca este vinovat un nevinovat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc! Avand in vedere ca e timpul scurt, se poate amana cateva zile infatisarea la politie?
Avocatul se poate ocupa si de acest lucru dar numai după ce este plătit.
Adică nu merge sa ziceti la avocat ca îl angajati si el sa faca demersuri fara angajament.