Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am o catelusa de 11 ani si 3 pisici in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am o catelusa de 11 ani si 3 pisici in apartament.Pot ...

Buna ziua! Am o catelusa de 11 ani si 3 pisici in apartament.Pot fi obligata prin lege sa renunt la ele?
Exista hotariri de consilii locale, care au reglementari in privinta detinerii de animale de companie la bloc. Nu neaparat in sensul ca puteti fi obligata sa renuntati la ele.
Un exemplu:
[ link extern ]
latka, utilizator
A aparut lege in care detinatorii de animale de companie sunt obligati sa obtina acordul vecinilor
Este o lege discutabila in conditiile in care animale de companie pot fi pisici si caini,dar si gaini,porci de guinea,iguane si alte necuvantatoare

ynocentta a scris:

A aparut lege in care detinatorii de animale de companie sunt obligati sa obtina acordul vecinilor

Cum se numeste aceasta lege si in ce an a aparut ?!?
Oricum cred ca nu actioneaza retroactiv pentru ca aveti catelusa de 11 ani.Doar de la aparitia "legii" in viitor sa se ceara acordul vecinilor.Deci nu se poate pune problema sa renuntati la ele.Apar alte probleme cu abandonarea animalelor