avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am o catelusa de 11 ani si 3 pisici in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am o catelusa de 11 ani si 3 pisici in apartament.Pot ...

Buna ziua! Am o catelusa de 11 ani si 3 pisici in apartament.Pot fi obligata prin lege sa renunt la ele?
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 07:41, 12 Ianuarie 2021
Exista hotariri de consilii locale, care au reglementari in privinta detinerii de animale de companie la bloc. Nu neaparat in sensul ca puteti fi obligata sa renuntati la ele.
Un exemplu:
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2021
latka, utilizator
A aparut lege in care detinatorii de animale de companie sunt obligati sa obtina acordul vecinilor
Este o lege discutabila in conditiile in care animale de companie pot fi pisici si caini,dar si gaini,porci de guinea,iguane si alte necuvantatoare


ynocentta a scris:

A aparut lege in care detinatorii de animale de companie sunt obligati sa obtina acordul vecinilor

Cum se numeste aceasta lege si in ce an a aparut ?!?
Oricum cred ca nu actioneaza retroactiv pentru ca aveti catelusa de 11 ani.Doar de la aparitia "legii" in viitor sa se ceara acordul vecinilor.Deci nu se poate pune problema sa renuntati la ele.Apar alte probleme cu abandonarea animalelor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord vecini animal de companie decs decs Buna ziua, Locuiesc la bloc, in sectorul 4. Imi puteti spune, va rog, daca este necesar acordul vecinilor pentru un animal de companie (caine de talie ... (vezi toată discuția)
Am trei caini in apartament si sunt amenintata cu amendarea pe motiv ca nu am dreptul decat la max 2 ContSters358014 ContSters358014 Sunt o pensionara cu probleme medicale care ma impiedica sa ies din casa. Am in apartamentul meu 3 caini, ai mei si ai copiilor mei de care am grfija cat sunt ... (vezi toată discuția)
Animalele de companie in apartamente de bloc Ionescu15 Ionescu15 Ce lege stipuleaza regimul animalelor de companie la bloc? (vezi toată discuția)