Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună.Se poate modifica salariul de încadrare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună.Se poate modifica salariul de încadrare unilateral,dacă ...

Bună.Se poate modifica salariul de încadrare unilateral,dacă ai un CIM valabil .Lucrez la o societate cu CCM în vigoare.Precizez ca în urma unei cereri de schimbare a încadrării pe alt post mi s-a dat un act adițional cu micșorarea salariului,Cu toate că grila de salarizare pe noul post permite păstrarea vechiului salariu.Am refuzat semnarea lui.Va rog sa-mi spuneti la ce riscuri mă expun.Mulțumesc.
Zoican Dumitru, utilizator
Da, se poate face asa ceva numai daca modificarea survine in urma unui act normativ sau ccm aplicabil.
Mulțumesc pentru răspuns,Doresc să aflu dacă pot fi plătit după noul CIM chiar dacă nu am semnat decizia de schimbare încadrare și nici noul CIM cu salariu redus.Codul Muncii specifică:salariul se modifica cu acordul părților.Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate face asa ceva numai daca modificarea survine in urma unui act normativ sau ccm aplicabil.

Este decizie sau act aditional?
Am primit o decizie de înștiințare cu noua funcție cu drept de contestare în 30 zile la tribunal ,si un Act aditional la CIM pentru noua funcție cu alta salarizare,pe care nu le-am semnat,întrucât grila de salarizare pe noua funcție permite păstrarea salariului(sunt persoane în cadrate astfel). Mă scuzați era vorba de Act adițional la CIM.

Cornel Vasile a scris:

Este decizie sau act aditional?

Daca nu ati semnat actul aditional , veti fi platit cu vechiul salariu.