Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara/de intretinere in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara/de intretinere in timpul casatoriei

Buna ziua.
Sunt casatorita de 14 ani. Sotul este plecat la munca in strainatate de 3 ani. Impreuna avem un copil minor. In ultimul an nu a mai trimis decat alocatia data de statul respectiv, nicio alta suma din salariul lui. Va intreb daca se poate cere pensie alimentara, de intretinere sau cum se numeste, nefiind (inca) divortati si care este procedura.
Multumesc.
da, puteti cere.
Adresati-va instantei cu cerere. Stiti unde lucreaza si pe ce bani?
E mai usor de stabilit daca aveti ceva date privind venitul lui.
Sa cereti pensie 1/4 din venitul lui si sa fie obligat sa triimita si alocatia copilului. Veti scrie ca o trimite pe aia, dar sa nu aveti surpriza ca apoi sa trimita doar pensia si fara alocatei , ca sa va mai adresati o data, deci cereti de la inceput.
gi-jane2, moderator
Soțul dvs este obligat la întreținerea copilului, astfel că aveți temei să cereți obligarea lui la plata întreținerii.