avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare garaj neinregistrat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare garaj neinregistrat

Buna ziua,
Bunicul meu (decedat) a construit in 1976 un garaj de tabla cu o autorizare de constructie provizorie de la primarie. In anul 1995 a cumparat terenul pe care era construit garajul.
A platit in fiecare an impozit la primarie doar pentru teren, garajul nefiind inregistrat in evidentele primariei.
In urma succesiunii va fi trecut pe certificatul de mostenitor terenul.
Ulterior, se va putea vinde terenul pe care se afla garajul fara a mai fi necesara mentionarea acestuia in actul de vanzare-cumparare?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DanaAndrei , utilizator 15:21, 11 Ianuarie 2021
Nu. La vanzare va trebui sa aveti obligatoriu documentatie cadastrala, unde va figura si garajul construit.
Iar atat timp cat garajul apare pe schita, il vindeti impreuna cu terenul.
Acum pe schita cadastrala nu apare garajul.
Va rog puteti sa-mi spuneti care sunt pasii pentru inregistarea lui la succesiunea dupa bunicul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare garaj fara cf ? garibaldi13 garibaldi13 Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat ? Vreau sa cumpar un garaj construit pe un teren concesionat de la primarie . Are aut de constr. insa nu e intabulat. ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare cu clauze Geamyn10 Geamyn10 Buna,am.facut un contract de vanzare cumparare cu clauze de intretinere cu bunicii ,dansii au murit mi-am.indeplinit toate cererile din contract.problema este ... (vezi toată discuția)
drept de proprietate-buna ziua, stimate domn/doamna, detin o boxa- garaj langa blocul ... Adriana Tudor Adriana Tudor Buna ziua, Stimate domn/doamna, detin o boxa- garaj langa blocul in care am locuit. Boxa-garaj a fost cumparata de la societatea la care am lucrat, o data cu ... (vezi toată discuția)