Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare garaj neinregistrat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare garaj neinregistrat

Buna ziua,
Bunicul meu (decedat) a construit in 1976 un garaj de tabla cu o autorizare de constructie provizorie de la primarie. In anul 1995 a cumparat terenul pe care era construit garajul.
A platit in fiecare an impozit la primarie doar pentru teren, garajul nefiind inregistrat in evidentele primariei.
In urma succesiunii va fi trecut pe certificatul de mostenitor terenul.
Ulterior, se va putea vinde terenul pe care se afla garajul fara a mai fi necesara mentionarea acestuia in actul de vanzare-cumparare?
Multumesc!
Nu. La vanzare va trebui sa aveti obligatoriu documentatie cadastrala, unde va figura si garajul construit.
Iar atat timp cat garajul apare pe schita, il vindeti impreuna cu terenul.
Acum pe schita cadastrala nu apare garajul.
Va rog puteti sa-mi spuneti care sunt pasii pentru inregistarea lui la succesiunea dupa bunicul?