Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara am si eu o intrebare tatal mia câștigat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara am si eu o intrebare tatal mia câștigat copilul ...

Buna seara am si eu o intrebare tatal mia câștigat copilul dar nu cu drepturi depline ,doresc sa inteleg daca ii pot schimba numele pe numele meu ,nu am fost casatoriti doar concubinaj
nu se intelege ce inseamna " mia castigat copilul", dar orice ar insemna, pt a schimba numele copilului aveti nevoie de un motiv temeinic si de acordul tatalui. Daca nu aveti acordul tatalui, va trebui sa va adresati instantei, dar iarasi, va trebui sa aveti un motiv temeinic pt care sa cereti suplinirea acordului tatalui.
gi-jane2, moderator
buna dimineata adica locuinta este la tata dar nu a decis nimic instanta ca eu sa ii platesc pensie si nici program de vizita nu am de la instanta
ana maria loredana, utilizator
nici program de vizita nu am de la instanta

pai ati cerut ? daca nu ati cerut, nu vea ce sa va dea.
in legatura cu numele, ce motiv aveti sa cereti schimbarea, mai ales ca minorul locuieste la tata ?

Nu prea aveți motive pentru schimbarea numelui copilului.