Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazierul judiciar pentru a deschide o firmă?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazierul judiciar pentru a deschide o firmă?

Pentru a deschide o firmă pe numele meu trebuie sa depun si cazierul judiciar?
george-neagu, moderator
Nu va trebuie cazier judiciar, veti da o declaratie ca notariala ca nu ati savarsit anumite fapte si nu aveti condamnari in acest sens.
Mai exact ce fapte?
Imi puteti explica mai pe larg?
Multumesc

Madalina Pascu a scris:

Nu va trebuie cazier judiciar, veti da o declaratie ca notariala ca nu ati savarsit anumite fapte si nu aveti condamnari in acest sens.

Conform Legii 31/1990, art. 6. alin. 2 : nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, […] au fost condamnate pentru gestiune frauduloasă, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită, precum şi pentru alte infracţiuni prevăzute de prezenta lege.
Madalina Pascu, Avocat