avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Cu ce data vom modifica pina la urma sal ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Cu ce data vom modifica pina la urma sal minim.Dl ...

Buna ziua.
Cu ce data vom modifica pina la urma sal minim.Dl Catu decl ca se poate modifica cu 01.01.2021 iar HG spune ca la data publicarii in M.O, adica 13.01.2021.Cum ar fi legal?Poate sa apara corectie la HG?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:27, 14 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ambele variante sunt corecte ...

1. Pentru perioada 01.01.2021 - 12.01.2021 ,modificarea se poate face in baza unui act aditional la c.i.m.

2. Incepand cu 13.01.2021, modificarea se face in baza unei decizii individuale/colective emise de catre angajator.
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariat aflat in concediul de odihna in luna ianuarie 2021. ... LaurentiuCulea LaurentiuCulea Salariat aflat in concediul de odihna in luna ianuarie 2021. Cum procedam cu majorarea salariului minim? Retroactiv de la 1 ianuarie 2021? Din 13.01.2021 cf. ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca am inteles corect faptul ... marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca am inteles corect faptul ca salariile minime pe economie se modifica incepand cu data de 13.01.2021? (vezi toată discuția)
Decizie colectiva salariul minim pe economie 2015 alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, 1. Contractele suspendate ccc se includ in decizia colectiva, sau se face AA la decizia de incetare suspendare (peste 2 ani)? 2. In cazul ... (vezi toată discuția)