Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Cu ce data vom modifica pina la urma sal ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Cu ce data vom modifica pina la urma sal minim.Dl ...

Buna ziua.
Cu ce data vom modifica pina la urma sal minim.Dl Catu decl ca se poate modifica cu 01.01.2021 iar HG spune ca la data publicarii in M.O, adica 13.01.2021.Cum ar fi legal?Poate sa apara corectie la HG?
Multumesc
Ambele variante sunt corecte ...

1. Pentru perioada 01.01.2021 - 12.01.2021 ,modificarea se poate face in baza unui act aditional la c.i.m.

2. Incepand cu 13.01.2021, modificarea se face in baza unei decizii individuale/colective emise de catre angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic