avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am primit o amenda pentru lipsa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat ...

Buna ziua!

Am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat complet ca a expirat) la 3 luni si cateva zile de la data faptei. In lege spune ca procesul verbal trebuie comunicat contravenientului in maxim 2 luni de cand a fost facut. Daca este comunicat dupa mai mult de 2 luni, se poate contesta amenda sau cum se procedeaza?

Si amenzile din lipsa rovinietei pot fi platite la jumatate din minimul prevazut de lege daca sunt platite in 15 zile de cand au fost comunicate?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 16:44, 18 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, conform art 14 din Og 2/2001, Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii. in situatia descrisa de dvs, puteti face plangere contraventionala amenda fiind prescrisa.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este adevarat, nu s-a prescris. OG15/2002 spune asa:
Art.9
...............................
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
....................
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
...................

Prin urmare, intre data savirsirii faptei si data intocmirii PV de contraventie si aplicarii sanctiunii nu trebuie sa treaca mai mult de 4 luni si intre data aplicarii sanctiunii si data comunicarii acelui PV, contravenientului, nu mai mult de 2 luni.

Asa ca puteti plati la jumatate in 15 zile, de la data comunicarii,
[ link extern ]



latka a scris:

Nu este adevarat, nu s-a prescris. OG15/2002 spune asa:
Art.9
...............................
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
....................
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
...................

Prin urmare, intre data savirsirii faptei si data intocmirii PV de contraventie si aplicarii sanctiunii nu trebuie sa treaca mai mult de 4 luni si intre data aplicarii sanctiunii si data comunicarii acelui PV, contravenientului, nu mai mult de 2 luni.

Asa ca puteti plati la jumatate in 15 zile, de la data comunicarii,
[ link extern ]




Mulțumesc pentru raspuns! Vreau sa platesc online si trebuie sa o incadrez la una dintre variantele: "amenzi de circulatie" sau "amenzi locale". La care varianta se incadreaza?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De circulatie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este destul de dificil de plătit online. Amenda aceasta se plăteşte la casieria ANAF şi trebuie să mergeţi neapărat cu plicul în care aţi primit constatarea lipsei rovignetei, pe care este trecută ştampila poştei , ca să plătiţi jumătate - 125 lei.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, pe data de 16.03.2021 am primit un plic cu pv constatare ... Marinescu Lucian Marinescu Lucian Buna ziua, Pe data de 16.03.2021 am primit un plic cu PV constatare contraventie referitoare la trecerea peste Dunare pe podul de la Fetesti din data de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără ... alinstrachinaru alinstrachinaru Bună ziua! Pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără rovignetă valabilă. Pe data de 25.10.2023 a fost emis procesul verbal, iar abia pe data de ... (vezi toată discuția)