Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Pe data de 16.03.2021 am primit un plic cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Pe data de 16.03.2021 am primit un plic cu PV constatare ...

Buna ziua,
Pe data de 16.03.2021 am primit un plic cu PV constatare contraventie referitoare la trecerea peste Dunare pe podul de la Fetesti din data de 14.11.2020/12.10. contraventie conform OG nr.15/2002. Conform legea 60/2018 "(10) "Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei". Se poate vedea ca termenul de aducere la cunostinta mea a fost depasit cu o zi. Se anuleaza amenda? Mai este nevoie de contestarea ei in instanta? Multumesc
Doar aplicarea sanctiunii se prescrie daca trec cele 4 luni, dar mai sunt cele 2 luni pentru comunicare. Cititi cu atentie in procesul verbal de contraventie cind s-a facut constatarea si aplicarea sanctiunii. Deci nu aveti dreptate. Platiti jumatate din minimul amenzii, cred ca 125 RON, daca nu ma insel.

Oricum, orice PV de contraventie se poate anula doar in instanta, nu se anuleaza de la sine. La fel si amenda, trebuie platita, daca se cistiga procesul in instanta, banii se recupereaza.

Art.9 din OG 15/2002
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
[ link extern ]
latka, utilizator
Multumesc pentru timpul acordat. Nu este vorba de bani. Nu este prea mult. Este vorba de respectarea legii si de catre cel care sanctioneaza nu numai de cel sanctionat. Deci asa cum am specificat si eu si citati si dumneavoastra din lege, este vorba de data savarsirii faptei nu cea la care mi s-a comunicat PV (care in fapt este acelasi)
Nu sunt sigur daca ati inteles, OG 15 /2002 spune asa:
(data savirsirii) <-max. 4 luni -> (data constatarii si aplicarii sanctiunii) <-.max. 2 luni -> (data cind ati primit comunicarea).
V-a venit in termenul maxim de 6 luni.
Nu aveti deocamdata ce contesta.
latka, utilizator