Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... mai este valabil PV-ul primit pentru amenda taxa pod?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

mai este valabil PV-ul primit pentru amenda taxa pod?

buna ziua

astazi 10.12.2021 am primit prin posta procesul verbal de constatare a neplatii taxei de pod in data de 23.07.2021. dat fiind ca au trecut mai mult de 4 luni de la constraventie, amenda mai este valabila? daca nu, cum trebuie sa procedez mai departe? multumesc
4 luni maxim trebuie sa treaca de la data savirsirii faptei si data constatarii si aplicarii sanctiunii (fapta se constata ulterior prin analiza inregistrarilor video). Dupa aceea mai exista un interval de maxim 2 luni in care se poate face comunicarea PV de contraventie. In cuprinsul PV de contraventie veti gasi mentionata data la care s-a aplicat sanctiunea.
[ link extern ]
PV-ul este intocmit la data de 10.11.2021. deci daca am inteles corect, exista un interval de 4+2=6 luni in care poti fi amendat legal pentru neplata acestei taxe?
Da.
Art.9
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției.
latka, utilizator
multumesc, mai am totusi o nelamurire :) cele 2 luni in care se poate comunica PV-ul nu trebuie sa se incadreze in cele 4 luni de valabilitate a sanctiunii? din ce scrie in Art. 9, nu reiese ca cele 4 luni si 2 luni se cumuleaza. in cazul meu, au trecut mai mult de 4 luni de la data savarsirii faptei. scuze ca revin, dar voiam sa inteleg corect.
Nu.
Fapta se constata in intervalul de 4 luni, maxim, de la data savirsirii. In momentul constatarii se emite acel PV de contraventie, cu aplicarea sanctiunii. Dupa, se poate face comunicarea acelui PV de contraventie si au la dispozitie 2 luni. E logic, nu au ce sa comunice in intervalul de 4 luni, daca nu au facut acea constatare. Nu pot face constatarea decit dupa ce analizeaza inregistrarile video.
Data savirsirii: 23.07.2021
Data constatarii si aplicarii sanctiunii: 10.11.2021
Data comunicarii: 10.12.2021
Sunt in toate termenele.
Daca nu credeti, depuneti plingere contraventionala impotriva PV de contraventie, la judecatoria de care apartineti. Asa veti avea un raspuns oficial :)