avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, In data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, In data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat ...

Buna ziua,

In data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat in trafic fara a detine rovinieta valabila.
A primit plicul de la posta cu procesul verbal de constatare a contraventiei pe data de 25.02.2021.Constatarea contraventiei si incheierea procesului verbal au fost efectuate pe data de 03.02.2021.
Are termen sa achite jumatate din suma sau sa depuna plangere in termen de 15 zile de la data comunicarii procesului verbal.
O.G.nr 15/2002 si Legea 60/2018 prevad ca pentru lipsa rovinietei valabile, procesul verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției.
Daca legea prevede acest lucru mai trebuie sa faca contestatie sau trebuie sa urmeze alta procedura?
Vreau sa stiu, daca decide sa fac contestatie, mai trebuie sa platesca si amenda.
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 13:49, 5 Martie 2021
25 - 3 = 22 de zile . Mai putin de 2 luni. Data aplicarii sanctiunii coincide cu cea a constatarii.

Art. 9
(4)În cazul utilizatorilor români, dacă se constată prin intermediul sistemelor de camere video lipsa rovinietei valabile sau a peajului valabil, în baza datelor privind utilizatorul vehiculului, furnizate de Ministerul Afacerilor Interne - Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, personalul care efectuează controlul conform alin. (2) lit. c) pct. (ii) constată săvârșirea contravenției, încheie procesul-verbal de constatare a contravenției și aplică sancțiunea contravențională.

Astfel de contraventii nu se constata la data savirsirii, ci in maxim 4 luni de la savirsire.
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.

Nu mai trebuie nici o procedura, trebuie sa plateasca jumatate din minim, in maxim 15 zile, incepind de pe 25.02.201.
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
latka, moderator
Data săvârșirii contravenției este aceeași cu data întocmirii PV?
Nu, v-am spus deja, exista operatori (personal autorizat CNADNR) care, in maxim 4 luni, in urma analizei inregistrarilor video, constata si aplica sanctiunea. PV de contraventie se intocmesc de regula dupa 2-3 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai este valabil pv-ul primit pentru amenda taxa pod? monicap76 monicap76 buna ziua astazi 10.12.2021 am primit prin posta procesul verbal de constatare a neplatii taxei de pod in data de 23.07.2021. dat fiind ca au trecut mai ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pe data de 16.03.2021 am primit un plic cu pv constatare ... Marinescu Lucian Marinescu Lucian Buna ziua, Pe data de 16.03.2021 am primit un plic cu PV constatare contraventie referitoare la trecerea peste Dunare pe podul de la Fetesti din data de ... (vezi toată discuția)