Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Pe data de 10.08.2023 am fost prins de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără ...

Bună ziua!
Pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără rovignetă valabilă. Pe data de 25.10.2023 a fost emis procesul verbal, iar abia pe data de 19.01.2024 a ajuns la primărie procesul verbal de constatare al contravenției.
Ținând cont de faptul că au trecut mai mult de 2 luni de la data întocmirii procesului verbal, ar trebui să fac contestație?
Buna ziua, Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei”, prevede Legea nr. 60/2018
PV de contraventie nu se comunica primariei, ci contravenientului. La primarie ajunge o copie, mult mai tirziu. Posibil sa fi fost comunicata la adresa care e asociata masinii respective, din certificatul de inmatriculare.
Aplicarea sanctiunii s-a facut in termen, sub 4 luni, iar comunicarea trebuia facuta in maxim 2 luni.
Articolul 9
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
[ link extern ]

Nu stiti data comunicarii si nu sunteti in termenul de 15 zile, de la data comunicarii, pentru a contesta.

alinstrachinaru a scris:

Bună ziua!
Pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără rovignetă valabilă. Pe data de 25.10.2023 a fost emis procesul verbal, iar abia pe data de 19.01.2024 a ajuns la primărie procesul verbal de constatare al contravenției.
Ținând cont de faptul că au trecut mai mult de 2 luni de la data întocmirii procesului verbal, ar trebui să fac contestație?

latka, moderator