avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Pe data de 10.08.2023 am fost prins de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără ...

Bună ziua!
Pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără rovignetă valabilă. Pe data de 25.10.2023 a fost emis procesul verbal, iar abia pe data de 19.01.2024 a ajuns la primărie procesul verbal de constatare al contravenției.
Ținând cont de faptul că au trecut mai mult de 2 luni de la data întocmirii procesului verbal, ar trebui să fac contestație?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 13:36, 19 Ianuarie 2024
Buna ziua, Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei”, prevede Legea nr. 60/2018
PV de contraventie nu se comunica primariei, ci contravenientului. La primarie ajunge o copie, mult mai tirziu. Posibil sa fi fost comunicata la adresa care e asociata masinii respective, din certificatul de inmatriculare.
Aplicarea sanctiunii s-a facut in termen, sub 4 luni, iar comunicarea trebuia facuta in maxim 2 luni.
Articolul 9
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
[ link extern ]

Nu stiti data comunicarii si nu sunteti in termenul de 15 zile, de la data comunicarii, pentru a contesta.

alinstrachinaru a scris:

Bună ziua!
Pe data de 10.08.2023 am fost prins de camere fără rovignetă valabilă. Pe data de 25.10.2023 a fost emis procesul verbal, iar abia pe data de 19.01.2024 a ajuns la primărie procesul verbal de constatare al contravenției.
Ținând cont de faptul că au trecut mai mult de 2 luni de la data întocmirii procesului verbal, ar trebui să fac contestație?

Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2024
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat ... Legal1228 Legal1228 Buna ziua! Am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat complet ca a expirat) la 3 luni si cateva zile de la data faptei. In lege spune ca procesul ... (vezi toată discuția)
Rovinieta Daniela2005 Daniela2005 Am circulat fara rovinieta din iulie pana in octombrie. Pana acum nu am primit amenda. Ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)