Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna , am o nelămurire în legătură cu ziua de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna , am o nelămurire în legătură cu ziua de sâmbătă ...

Buna , am o nelămurire în legătură cu ziua de sâmbătă în care sunt chemat la munca și sunt platit nimic mai mult că o zi lucrătoare nimic mai mult . Precizez că la angajare nu am fost chemat la semnarea contractului decât mi sa comunicat verbal , cum ar fi normal sa iau la cunoștința contractul și să al semnez , .întrebare sunt obligat sa merg sâmbătă la munca ? Și dacă da nu ar fi trebuit să mă plătească extra daca nu e prevăzut în contractul de muncă sâmbătă lucrătoare ?
1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutile, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.