avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu anual-cic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu anual-cic

Buna ziua,
Am beneficiat de 2 concedii crestere si ingrijire copil(in total 4 ani).
Sunt incadrata in functia de economist la firma unde lucrez.
Concediile de maternitate au fost efectuare in per 2011-2015.
In sept 2015 m am angajat la aceasta firma.Calculand vechimea in munca cu perioada lucrata pana in prezent as cumula 11 ani efectiv lucrati in campul muncii.Vreau sa stiu daca acei 4 ani nelucrati efectiv(concediul de crestere si ingrijire copil) se iau in calculul vechimei in munca pt a putea beneficia de inca 5 zile de concediu la implinirea celor 15 ani vechime in munca.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:48, 16 Ianuarie 2021
Cei 4 ani nelucrati efectiv ( concediul de crestere si ingrijire copil) vi se iau in calcul pentru stabilirea vechimii in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie, calcul indemnizatie s.a. ContSters119266 ContSters119266 Buna ziua. Am un copil nascut in 26 oct 2011. Am revenit la lucru in 01. 07.2012, deci teoretic as beneficia de stimulentul de insertie pana in oct. 2013, ... (vezi toată discuția)
Concediu anual-cic elenarai elenarai Buna ziua. As vrea sa stiu daca la calculul concediului de odihna anual in vederea stabilirea vechimei in munca se are in vedere si concediul de crestere si ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil si sporul de fidelitate lucyblue lucyblue Buna ziua, Sunt angajata a unei institutii publice din ianuarie 2003. In ianuarie 2013 se implinesc 10 ani de vechime neintrerupta in aceasta institutie si as ... (vezi toată discuția)