Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. In 2018 am facut o donatie (un autoturism) ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. In 2018 am facut o donatie (un autoturism) sotiei ...

Buna seara. In 2018 am facut o donatie (un autoturism) sotiei mele. Dupa 6 luni m a dat afara din casa, chemand Politia si facand un mare scandal. In decembrie 2020 am avut sentinta de divort. Voiam sa intreb cand si cum pot strica actele de donatie asupra masinii
Donația se revocă doar pentru motivele prevăzute de lege. Astfel, donația poate fi revocată pentru ingratitudine și pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.

Revocarea pentru ingratitudine și pentru neîndeplinirea sarcinilor nu operează de drept.
Revocarea pentru ingratitudine

Art. 1.023 cod civil -
Donația se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viața donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, știind că alții intenționează să atenteze, nu l-a înștiințat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave față de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ținându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donației.

Cererea de revocare
Art. 1.024 cod civil
Dreptul la acțiunea prin care se solicită revocarea pentru ingratitudine se prescrie în termen de un an din ziua în care donatorul a știut că donatarul a săvârșit fapta de ingratitudine.