avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie presedinte

Buna ziua! Din câte știu, un președinte de asociatie de proprietari care și-a prezentat demisia în fata comitetului devine președinte demisionar cu atribuțiuni de interimat pana la alegerea unui nou președinte. Întrebarea mea este: în acest timp poate semna legal tabelele cu cheltuielile comune? Dreptul de a utiliza semnătura electronica la depunerea declarațiilor către ANAF poate fi transferat către altcineva? (semnătura electronica este cu numele președintelui). Ce alte acțiuni sunt restricționate din cauza interimatului? Mulțumesc.
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
Ioan butnariuc, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:17, 4 Mai 2022
Nu, am avut A. G. și am mai rămas un mandat!

FreePlanet a scris:

Nu ati incercat sa va retrageti din calitatea de membru al asociatiei?

Ioan butnariuc a scris:

Bună seara, în nici un fel! Continui exercitarea funcției prin realegerea în adunarea generala!



Am inteles. Va multumesc pentru raspuns
ce inseamna "inainte de termen" ? exista un anumit termen maxim pt mandatul unui presedinte ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 46
(1) La adunarea proprietarilor în vederea constituirii asociației de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenți un comitet executiv format din președintele asociației de proprietari și un număr par de membri, precum și un cenzor sau o comisie de cenzori și vor hotărî numărul membrilor acestora și durata mandatelor lor. Alegerea acestora se face cu jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenți. Durata mandatelor nu poate fi mai mare de 4 ani și pot fi reînnoite.
[ link extern ]
ce se intampla daca presedintele si comitetul executiv a fost ales inaintea legii 196/2018 ?
mai exact cine este , conform legii, presedinte in 2022, daca mandatul maxim e de 4 ani ? Nimeni ?

in conditiile in care nimeni nu a fost interesat de adunari generale.
precizez ca presedintele nici nu mai vrea sa fie presedinte .

multumesc
Ultima modificare: Marți, 3 Mai 2022
alex5, utilizator

Alte discuții în legătură

Procedura demisie presedinte asociatie proprietari stanciu4444 stanciu4444 Buna ziua, Care este procedura demisiei unui presedinte de asociatie proprietari ? Ce trebuie scris, ce trebuie afisat, cui trebuie predat ? Multumesc (vezi toată discuția)
Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega admnistratorului ... contsters111 contsters111 Delegare de atributii Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega administratorului atributiile sale ? De exemplu sa semneze sesizari si sa le ... (vezi toată discuția)
Asociatie forma1 forma1 Buna ziua cind renunt sa mai fi Presedinte al Asociatie de propretar ce demersuri trebe sa faci ??Multumesc (vezi toată discuția)