Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie presedinte

Buna ziua! Din câte știu, un președinte de asociatie de proprietari care și-a prezentat demisia în fata comitetului devine președinte demisionar cu atribuțiuni de interimat pana la alegerea unui nou președinte. Întrebarea mea este: în acest timp poate semna legal tabelele cu cheltuielile comune? Dreptul de a utiliza semnătura electronica la depunerea declarațiilor către ANAF poate fi transferat către altcineva? (semnătura electronica este cu numele președintelui). Ce alte acțiuni sunt restricționate din cauza interimatului? Mulțumesc.
Ioan butnariuc, utilizator
Nu, am avut A. G. și am mai rămas un mandat!

FreePlanet a scris:

Nu ati incercat sa va retrageti din calitatea de membru al asociatiei?

Ioan butnariuc a scris:

Bună seara, în nici un fel! Continui exercitarea funcției prin realegerea în adunarea generala!

Am inteles. Va multumesc pentru raspuns
ce inseamna "inainte de termen" ? exista un anumit termen maxim pt mandatul unui presedinte ?
Art. 46
(1) La adunarea proprietarilor în vederea constituirii asociației de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenți un comitet executiv format din președintele asociației de proprietari și un număr par de membri, precum și un cenzor sau o comisie de cenzori și vor hotărî numărul membrilor acestora și durata mandatelor lor. Alegerea acestora se face cu jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenți. Durata mandatelor nu poate fi mai mare de 4 ani și pot fi reînnoite.
[ link extern ]
ce se intampla daca presedintele si comitetul executiv a fost ales inaintea legii 196/2018 ?
mai exact cine este , conform legii, presedinte in 2022, daca mandatul maxim e de 4 ani ? Nimeni ?

in conditiile in care nimeni nu a fost interesat de adunari generale.
precizez ca presedintele nici nu mai vrea sa fie presedinte .

multumesc
alex5, utilizator